Skip to content

Sadziec purpurowy: zastosowania, właściwości i skutki uboczne

Kwiaty sadźca purpurowego

Sadziec purpurowy to nie tylko piękny kwiat przyciągający zapylaczy i mało wymagająca roślina o pachnących kwiatach.

Ten pochodzący z Ameryki Północnej gatunek ma bowiem wiele historycznych zastosowań leczniczych. Wiadomo, że pomaga przy kamieniach nerkowych, gorączkach i innych dolegliwościach.

Pewnie teraz się zastanawiasz, jakie jeszcze zastosowania może mieć sadziec purpurowy i czy jest bezpieczny do spożycia?

O tym właśnie opowiemy w tym artykule! Zaparz więc filiżankę swojej ulubionej herbaty i czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tej cudownej roślinie.

Przejdźmy od razu do szczegółów.

Historia magicznego zioła

Sadziec purpurowy pochodzi z Ameryki Północnej. Niektórzy mówią, że roślina zawdzięcza swoją angielską nazwę (Joe Pye weed) indiańskiemu uzdrowicielowi, który odkrył jej właściwości, czyli Josephowi Shauquethqueat. Jednak wielu historyków zaleca ostrożność w przyjmowaniu tej opowieści za prawdziwą.

W języku angielskim zioło to ma wiele różnych nazw, które zwykle odnoszą się do jego właściwości. Bywa więc nazywany korzeniem nerkowym, korzeniem żwirowym (od żwirku zbierającego się w pęcherzyku żółciowym) lub boneset, co nawiązuje do łamania w kościach – typowego objawu grypy, z którym sadziec ma pomagać.

To mocne zioło okazało się skuteczne w zwalczaniu wielu dolegliwości. Stało się szeroko znane, gdy lekarze zaczęli używać go do leczenia cierpiących na tyfus europejskich osadników w Massachusetts.

Później, w 1818 roku, sadziec zyskał jeszcze większe uznanie. Amos Eaton, renomowany botanik, wspomniał o roślinie po raz pierwszy w swojej książce, Manual of Botany for the Northern and Middle States of America, czyli podręczniku o botanice północnych i środkowych stanów Ameryki Północnej.

W swojej książce Eaton stwierdził, że herbata z sadźca purpurowego może być skuteczna w leczeniu gorączki.

Kwiaty sadźca purpurowego

Profil smakowy sadźca purpurowego

Po przygotowaniu herbaty zauważysz, że ma ona słodki, miodowy aromat z nutami wanilii. Jak więc smakuje filiżanka naparu z sadźca purpurowego?

Cóż, z pierwszym łykiem poczujesz ziemiste nuty. Przypominają nieco zapach starego siana, ale nie jest to zbyt przytłaczające wrażenie.

Gdy weźmiesz kolejny łyk, Twoje kubki smakowe wykryją kwiatowe nuty, które przez chwilę zupełnie opanują scenę. W tle zaczniesz jednak zauważać lekką goryczkę.

Filiżanka purpurowego sadźca pozostawi Cię prawdopodobnie z ziemistym, lekko gorzkim posmakiem. Przypomina on nieco posmak herbaty z kminku. Nie wiem jak Ty, ale ja zazwyczaj delektuję się tą nietypową symfonią smaków!

Zastosowania i możliwe korzyści z przyjmowania sadźca purpurowego

Oto niektóre z możliwych korzyści i zastosowań tego leczniczego zioła:

1. Może zmniejszać stan zapalny

Sadziec może pomóc zmniejszyć stan zapalny związany z różnymi dolegliwościami. Jednak nie ma wystarczającej ilości badań naukowych, aby potwierdzić tę właściwość.

2. Może pomóc przy przeziębieniu

Jeśli masz do czynienia z uciążliwym przeziębieniem, filiżanka sadźca purpurowego może pomóc złagodzić męczące objawy. Wstępne badania pokazują obiecujące wyniki w zmniejszaniu objawów przeziębienia dla Eupatorium perfoliatum D2, czyli substancji chemicznej wyekstrahowanej z sadźca.

3. Może leczyć niektóre schorzenia i choroby układu moczowego

Ta roślina znana jest również jako „korzeń nerkowy” i to nie bez powodu. Herbata z korzenia sadźca purpurowego jest tradycyjnym lekiem na różne schorzenia układu moczowego. Może pomóc przy kamieniach nerkowych, bolesnym oddawaniu moczu i niektórych infekcjach pęcherza.

4. Może rozpuszczać kamienie żółciowe

Wygląda na to, że kamienie nerkowe nie są jedynymi, które sadziec purpurowy może rozpuszczać. W medycynie ludowej herbata z korzenia żwirowego może rozpuszczać istniejące kamienie żółciowe i zapobiegać powstawaniu nowych.

5. Może pomóc przy gorączce

Powodem, dla którego sadziec purpurowy stał się tak popularny, była jego zdolność do leczenia gorączki. Do dziś ludzie nadal używają tego cudownego zioła w tym właśnie celu.

6. Ma właściwości moczopędne

Rdzenni Amerykanie używali herbaty z sadźca purpurowego jako środka moczopędnego na różne dolegliwości. Może więc być dobrym wyborem w przypadku wysokiego ciśnienia krwi i zatrzymania płynów.

Jeśli cierpisz na te dolegliwości, przed spożyciem sadźca purpurowego skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Możliwe skutki uboczne i środki ostrożności przy przyjmowaniu sadźca

Zanim przygotujesz filiżankę tych pysznych ziół, musisz wiedzieć kilka rzeczy:

Środki ostrożności

Problem z sadźcem purpurowym polega na tym, że zawiera pirolizydynę. Ta substancja jest alkaloidem, który powoduje uszkodzenie wątroby.

A zatem wypicie dużej ilości naparu z korzenia tej rośliny w krótkim czasie może być niebezpieczne. Nie oznacza to, że filiżanka herbaty z sadźca jest szkodliwa dla zdrowej osoby.

Należy jednak zrozumieć, że osoby cierpiące na jakiekolwiek schorzenia wątroby nie powinny spożywać tej herbaty, przynajmniej nie bez konsultacji z lekarzem.

To również oznacza, że może być ona niebezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dodatkowo, jeśli masz alergię na jakiekolwiek rośliny z rodziny astrowatych/złożonych, powinieneś być ostrożny podczas picia tej herbaty.

Kwiaty sadźca purpurowego

Możliwe skutki uboczne

Spożycie dużej ilości tej rośliny może prowadzić do wymiotów, bólów głowy i nadmiernego oddawania moczu.

Interakcje z lekami

Ponieważ jest to silne zioło, może wchodzić w interakcje z pewnymi lekami w Twoim organizmie. Aktywne składniki herbaty mogą zwiększać efekty niektórych leków, takich jak lit.

Dzieje się tak, ponieważ sadziec zmienia mechanizm, którego Twoje ciało używa do pozbywania się leku z organizmu. W rezultacie możesz doświadczać skutków ubocznych.

Oto niektóre inne leki, które mogą wchodzić w interakcje z sadźcem:

  • karbamazepina,
  • fenobarbital,
  • fenytoina,
  • ryfampina,
  • ryfabutyna.

Jeśli zażywasz którykolwiek z tych leków, skonsultuj się ze swoim lekarzem przed spożyciem jakichkolwiek produktów z sadźca purpurowego.

Bezpieczna dawka sadźca purpurowego

Bezpieczna dawka sadźca purpurowego może zależeć od wielu czynników, takich jak Twój wiek i stan Twojej wątroby. Trudno zatem określić dokładną ilość ziół, jaką możesz spożyć przed doświadczeniem skutków ubocznych.

Ogólnie rzecz biorąc, filiżanka sadźca purpurowego od czasu do czasu nie zaszkodzi. Możesz też wypić jedną, gdy masz gorączkę lub problemy z kamicą nerkową.

Podsumowanie

Jakie są zatem zastosowania sadźca purpurowego?

Te magiczne kwiaty mają bardzo korzystne właściwości lecznicze. Sadziec purpurowy może leczyć gorączkę i różne problemy z układem moczowym, takie jak kamienie nerkowe.

Problem polega na tym, że w dużych dawkach może być toksyczny dla wątroby. W związku z tym nie powinieneś pić herbaty z sadźca purpurowego bez konsultacji z lekarzem, jeśli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia wątroby.

Nie jest to również najbezpieczniejsza opcja dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Poza tymi przypadkami filiżanka słodkiej herbaty z sadźca purpurowego od czasu do czasu nie zaszkodzi. Możesz więc swobodnie delektować się smakiem tego cudownego naparu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *