Sporządzana z owoców rokitnika herbata ma szeroki wachlarz właściwości leczniczych dzięki zawartości witamin A, B1, B2, C, E, PP, kwasu foliowego, manganu, boru, żelaza i innych pierwiastków śladowych, a także cukrów, flawonoidów, karotenoidów, kwasu jabłkowego i winowego, co czyni ją szczególnie przydatną do picia przy przeziębieniu. Jednak herbata ta nadaje się również do innych zastosowań. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie jeszcze korzyści może przynieść herbata, z nie tylko z owocow rokitnika, ale także z liści.
Rokitnik zwyczajny (łac. Hippophae) to roślina gatunek rośliny z rodziny oliwnikowatych (Elaeagnaceae) o bogatych właściwościach leczniczych. Rokitnik uprawiany jest jako krzew ozdobny na nasypy, do wzmacniania piaszczystych brzegów i jako żywopłot, ale jest także silną rośliną leczniczą – owoce można jeść, wyciskać z nich sok, a z nasion tłoczyć olej.
Owoce rokitnika można jeść same, ale można z nich również robić dżemy, octy, pyszne herbaty lub napoje.
Jak zbierać owoce rokitnika
Owoce rokitnika najlepiej zbierać przed pierwszymi przymrozkami, choć dojrzewają one już do połowy września. Owoce zwykle rosną w bardzo ciasnych gronach i są mocno przytwierdzone do łodygi, przez co nie jest łatwo je zebrać. Możesz wypróbować dwie metody zbierania rokitnika:
- Wystarczy odciąć gałęzie z jagodami za pomocą sekatora, a następnie zgarnąć owoce z gałęzi widelcem prosto do miski. Należy jednak uważać, żeby z tym nie przesadzić – krzew rokitnika należy przycinać oszczędnie, ponieważ w przyszłym sezonie krzew będzie musiał ponownie wypuścić nowe gałęzie – od tego będą zależeć przyszłoroczne zbiory. Upewnij się, że pozostało również trochę owoców dla ptaków.
- Innym sposobem jest pozostawienie owoców aż do zamrożenia, aby łatwo spadły z gałęzi po zerwaniu – wystarczy je wtedy zebrać.
Właściwości zdrowotne herbaty z rokitnika
Korzyści płynące ze spożywania herbaty z rokitnika i sposób, w jaki może ona pomóc organizmowi w różnych dolegliwościach:
- Pomaga przy zmniejszonej kwasowości żołądka.
- Pomaga przy zaparciach.
- Wzmacnia i chroni przed chorobami serca oraz łagodzi objawy takich chorób.
- Bogate źródło witamin – dostarcza organizmowi niezbędnych witamin, szczególnie osobom prowadzącym bardzo aktywny tryb życia i uprawiającym sport. Jest wyjątkowo korzystny dla osób starszych w celu przywrócenia energii.
- Pomaga wzmocnić organizm po chemioterapii, radioterapii, antybiotykoterapii.
- Pomaga osobom cierpiącym na cukrzycę.
- Działa profilaktycznie – zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
- Po różnych obciążeniach organizmu na skutek przemęczenia fizycznego lub psychicznego pomaga przywrócić zasoby organizmu po różnych chorobach.
Korzyści z herbaty z liści rokitnika dla organizmu
Liście rokitnika również mają właściwości lecznicze, dlatego warto parzyć herbatę z liści, które najlepiej zbierać przed Nocą Świętojańską.
Lecznicze właściwości herbaty z liści rokitnika:
- Działa uspokajająco – witamina C i serotonina zawarte w liściach rokitnika zwyczajnego wzmacniają układ nerwowy, poprawiają sen i łagodzą skurcze.
- Hamuje rozwój nowotworów złośliwych.
- Pozytywnie wpływa na układ krążenia: obniża ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne, a zawarte w liściach rokitnika kumaryny zapobiegają tworzeniu się zakrzepów.
- Poprawia trawienie, wspomaga odbudowę mikrobioty po antybiotykoterapii, łagodzi objawy chorób żołądka i jelit.
- Pomaga w chorobach skóry.
- Obniża poziom cholesterolu, korzystnie wpływa na kontrolę wagi (w przypadku odchudzania się).
- Ma właściwości przeciwwirusowe i dlatego nadaje się do stosowania w przeziębieniach.
Jak przygotować herbatę z liści rokitnika?
Herbata z liści rokitnika ma właściwości wzmacniające odporność, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Dodaj 1 łyżeczkę suszonych liści rokitnika do kubka filiżanki, zalej gorącą wodą i pozostaw do zaparzenia na około 10 minut. Profilaktycznie zaleca się picie 100-200 ml 2-3 razy dziennie. Możesz doprawić miodem.
Jak przygotować rozgrzewającą herbatę z rokitnika?
Ten przepis na herbatę z owoców rokitnika i miodu jest bardzo prosty w przygotowaniu, nie wymaga żadnych wyjątkowych środków, a sama herbata jest bogata w witaminy i mikroelementy.
Jak przygotować herbatę z rokitnika (3 porcje):
- Umyj 150 gramów (garść) owoców rokitnika (mogą być świeże lub mrożone).
- Zmiel około 100 gramów owoców za pomocą robota kuchennego (lub zmiażdż je tłuczkiem i moździerzem, drewnianą łyżką, aby puściły sok) i dodaj pozostałe 50 gramów owoców do powstałego przecieru.
- Zalej przecier i mieszankę owoców 500 ml wrzącej wody i pozostaw do zaparzenia na 10-15 minut.
- Ponieważ herbata będzie dość kwaśna, dodaj 2 łyżki miodu (jeśli wolisz bardziej kwaśną herbatę, dodaj mniej miodu lub odwrotnie, możesz ją bardziej osłodzić, jeśli lubisz słodką).
- Herbatę z rokitnika można doprawić cynamonem lub laską cynamonu. Jeśli masz laskę cynamonu, zaparz ją razem z jagodami.
Herbata z rokitnika i imbiru – przy pierwszych oznakach przeziębienia
Herbata z rokitnika z imbirem będzie miała jeszcze silniejsze działanie lecznicze niż z samego rokitnika. Zalecamy przygotowanie tej cudownej herbaty, gdy tylko poczujesz pierwsze objawy przeziębienia:
- Wsyp do kubka 50 g posiekanych owoców rokitnika, oraz z 1 łyżeczkę posiekanego korzenia imbiru (lub imbiru w proszku).
- Przykryj mieszaninę wrzącą wodą i pozostaw do ostygnięcia na około 10-15 minut.
- Po ostygnięciu herbaty dopraw ją miodem i ciesz się jej smakiem.
Czarna herbata z rokitnikiem
Miłośnicy czarnej herbaty mogą dla urozmaicenia wypróbować tę herbatę z jagodami rokitnika:
- Dodaj 150 gramów startych owoców rokitnika, 1-1,5 łyżki czarnej herbaty (jeśli lubisz bardzo mocną, możesz też dodać 2 łyżki czarnej herbaty) do czajniczka lub rondelka.
- Zalej mieszankę owoców i herbaty 500 ml wrzącej wody i parz przez 10-15 minut.
- Przecedź herbatę przez sitko do kubków, dopraw miodem i ciesz się smakiem.
Rokitnik – do kąpieli
Jeśli cierpisz na różne dolegliwości skórne, wypróbuj wywar z liści (i gałązek) rokitnika do kąpieli – po prostu dodaj go do wody do kąpieli.
Proszek z rokitnika do kąpieli
Aby mieć trwalszy produkt do kąpieli, możesz przygotować w domu proszek z rokitnika. Potrzebne będą:
- 2 szklanki suszonych owoców rokitnika,
- 1 szklanka płatków owsianych,
- 20 kropli olejku eterycznego: pomarańczowego, lawendowego lub innego ulubionego olejku.
Zmiel suszone owoce rokitnika i płatki owsiane na drobny proszek, dodaj olejek eteryczny i dobrze wymieszaj.
Przechowuj proszek w szczelnym pojemniku i dodawaj do kąpieli w razie potrzeby.
Kiedy lepiej unikać herbaty z rokitnika
Nie zaleca się picia herbaty z rokitnika:
- W przypadku nadkwasoty, wrzodów żołądka lub biegunki.
- W przypadku wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, zwłaszcza u osób starszych.
- W przypadku przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, zapalenia trzustki.
- W czasie ciąży herbatę z rokitnika można pić tylko w przypadku przeziębienia, ale należy uważać, aby nie przesadzić z ilością. Najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.
W każdym innym przypadku herbatę z rokitnika może pić każdy. Zbyt duża ilość lub zbyt mocna herbata z rokitnika może powodować zaburzenia snu, zaburzenia rytmu serca lub zauważalny niepokój. Jeśli więc zauważysz u siebie takie objawy, całkowicie zrezygnuj z picia herbaty z rokitnika. Jeśli objawy nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym.
Zdjęcia poglądowe © Freepik.