Nagietek (łac. Calendula) rośnie w Polsce na wszystkich rodzajach gleb, uwielbia słoneczne miejsca, zachwyca jasnymi kwiatami w ogrodach kwiatowych, a także jest stosowany w leczeniu różnych chorób. Z jego jaskrawożółtych i pomarańczowych kwiatów przygotowuje się zdrowotną herbatę z nagietka.
Kwiaty można zbierać co 2-3 dni przez całe lato i rzadziej – jesienią. Najwięcej właściwości leczniczych mają kwiaty, które dopiero co się otworzyły. Po zerwaniu roślina rozgałęzia się – oznacza to więcej gałązek i jeszcze więcej kwiatów. Suszenie powinno odbywać się po rozłożeniu w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, w którym kwiaty nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli suszysz kwiaty nagietka w piekarniku lub suszarce, utrzymuj temperaturę około 40 C, aby zachować ich dobroczynne właściwości. Nadaje się do spożycia przez 2 lata.
Latem nagietki służyły ludowi do przewidywania pogody na dany dzień. Jeśli główki kwiatów nagietka nie otwierają się rano, oznacza to, że zbliża się deszcz, a jeśli kwiaty otwierają się na długo przed godziną siódmą, można spodziewać się naprawdę ładnego dnia.
Korzystne właściwości nagietka
Poza swoimi walorami estetycznymi – pięknymi jasnopomarańczowymi kwiatami pełnymi karotenu – nagietek zawiera również kwasy organiczne, żywice, flawonoidy, pierwiastki śladowe, olejki eteryczne i inne biologicznie aktywne substancje antyseptyczne i przeciwzapalne. Korzyści zdrowotne płynące z herbaty z nagietka są niepodważalne i nadaje się ona jako lekarstwo na wiele różnych chorób:
- Na różne zmiany i choroby skóry. Nagietek stymuluje regenerację tkanek, aktywuje krążenie krwi, wspomaga produkcję kolagenu w uszkodzonym obszarze i przyspiesza proces naprawy skóry po operacji lub innych urazach. Według zielarki Jeanne Rose, napar z nagietka może być stosowany w leczeniu problemów skórnych, a także do przemywania łzawiących oczu, wrażliwej skóry lub skóry dotkniętej dermatozami.
- W przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych: wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także nowotworów żołądka i jelit.
- Dla kobiet – jako środek na bolesne miesiączki.
- Łagodzi zmęczone oczy, poprawia wzrok – napar stosowany jest do okładów.
- Przy żółtaczce – należy pić dwa kubki dziennie.
- Zabija niektóre bakterie, zwłaszcza gronkowce i paciorkowce.
- W przypadku chorób zębów i gardła – płukać jamę ustną i gardło naparem z nagietka.
- Poprawia pracę serca.
- Poprawia pracę pęcherzyka żółciowego.
- Odpowiedni do włosów przetłuszczających się i skóry głowy z łupieżem, zmniejsza wydzielanie sebum i jest zalecany w przypadku wypadania włosów.
- Dla niemowląt – łagodzi podrażnienia skóry spowodowane pieluszkami.
- Leczy i łagodzi ukąszenia owadów.
- Nadaje się zarówno do zapobiegania, jak i leczenia nerek i dróg moczowych. Herbatka z nagietka jest zalecana, jeśli oddawanie moczu stało się częstsze lub bolesne.
Herbata z nagietka – zapobieganie chorobom wątroby
W leczeniu chorób wątroby i detoksykacji wątroby są stosowane nie tylko kwiaty, ale także i liście nagietka. Ważne jest, aby pić herbatę bez cukru.
W badaniu wykazano, że nagietek ma właściwości hepatoprotekcyjne (chroniące wątrobę) przed uszkodzeniem wątroby wywołanym przez aflatoksyny ze względu na jego właściwości usuwające wolne rodniki i przeciwzapalne, w zależności od dawki. Aflatoksyny są substancjami rakotwórczymi, których nawet niewielkie ilości mogą powodować raka wątroby.
Inne badanie przeprowadzone w probówce wykazało, że ekstrakt z nagietka hamuje wzrost wiciowców z rodzaju Leishmania, pasożytów wywołujących leiszmaniozę, chorobę, która może powodować zmiany skórne lub uszkodzenia narządów wewnętrznych – głównie wątroby, śledziony itp.
Jak przygotować herbatę z nagietka
Leczniczą herbatkę z nagietka przygotujesz bardzo szybko: Wsyp jedną łyżeczkę kwiatów nagietka w standardowej wielkości kubku lub szklance (250 ml) i zalej wrzącą wodą. Pozostaw do zaparzenia i wypij po ostygnięciu. Herbatę można doprawić miodem lub cytryną.
Herbata z nagietka – na płodność
Jeśli nie możesz zajść w ciążę, a przyczyną jest stan zapalny narządów rozrodczych i wewnętrznych, wypróbuj stary ludowy przepis na herbatę z nagietka i wrzosu. Sposób przygotowania jest taki sam jak powyżej – 1 łyżeczkę zioła zalewa się szklanką wrzącej wody i pije 2 do 3 razy dziennie, całą szklankę przed posiłkami.
Cudowna maść nagietkowa
Z nagietka można przygotować maść leczniczą, która pomaga na niegojące się wrzody, przetoki, stany zapalne żył, a także uszkodzoną, popękaną, spierzchniętą lub poparzoną skórę. Maść nagietkowa ma właściwości przeciwzapalne, regenerujące i łagodzące. Maść może być również stosowana w przypadku guzów piersi, nawet tych złośliwych, a resztki maści można wykorzystać do zrobienia okładu na piersi.
Maść tę można łatwo przygotować w domu.
- Podgrzej na patelni 250 g smalcu lub gęsiego tłuszczu (weganie mogą dać masło shea).
- Dodaj dwie garście kwiatów, liści i łodyg nagietka do gorącego tłuszczu.
- Gdy mieszanina zacznie się pienić, dobrze wymieszaj, zdejmij z ognia i pozostaw do ostygnięcia na noc pod przykryciem.
- Następnego dnia ponownie podgrzej mieszaninę i przecedź ją przez drobne sito, lniane sitko lub gazę, wyciskając z ziół jak najwięcej pozostałego soku.
- Przelej maść do zakręcanych słoiczków.
Nalewka z nagietka
Nalewka z nagietka pomoże w leczeniu chorób żołądka i jelit, arytmii, nadciśnienia, chorób onkologicznych, bezsenności i duszności.
Przygotowanie nalewki z nagietka jest bardzo proste:
- Umieść 20 gramów kwiatów nagietka w butelce z ciemnego szkła i zalej 100 ml spirytusu.
- Przechowuj butelkę w ciemnym miejscu przez 2 tygodnie, a następnie przecedź.
Stosowanie nalewki z nagietka:
- Pij 20 kropli 3 razy dziennie przed posiłkami.
- Nalewką rozcieńczoną przegotowaną wodą (1 łyżeczka nalewki na szklankę wody) można smarować oparzenia, wrzody, owrzodzenia, pryszcze, trądzik, rany oraz stosować jako płukankę do jamy ustnej i gardła.
- Rozcieńczoną nalewkę z nagietka (1 łyżeczka nalewki na szklankę wody) można również stosować jako okład na rany, siniaki, naciągnięcia mięśni, zwichnięcia, odleżyny, guzki, ropnie i nowotwory złośliwe.
Wywar z nagietka
Wywar z nagietka jest stosowany w leczeniu skóry. Weź 2 łyżki suszonych kwiatów nagietka, zalej 200 ml wody i odstaw na 10 minut. Przecedź zioła, gdy ostygną.
Wywar może być stosowany do robienia okładów na: ukąszenia owadów, oparzenia, odmrożenia, infekcje grzybicze i inne choroby skóry. Przeciwutleniacze i substancje przeciwzapalne zawarte w nagietku zapewniają szybkie rezultaty.
Wywar z nagietka, łopianu i chmielu na wzmocnienie włosów
Aby powstrzymać wypadanie włosów lub po prostu wzmocnić je, aby wyglądały lśniąco i zdrowo, można przygotować wywar z kwiatów nagietka, korzenia łopianu i szyszek chmielu.
- Rozkrusz po jednej łyżce stołowej korzenia łopianu, nagietka i szyszek chmielu na równe części.
- Zalej tę mieszankę ziołową 500 ml wody i gotuj przez 15 minut.
- Odcedź wywar, rozcieńcz wodą i myj włosy 2 razy w tygodniu lub wcieraj w skórę głowy 2 razy w tygodniu.
- Do każdego mycia lub wcierania przygotuj świeży wywar – taki będzie miał najsilniejszą moc leczniczą.
Relaksująca kąpiel nagietkowa
Aby oczyścić ciało i zmysły podczas weekendu z ubywającym księżycem, wykonaj następujące czynności: przygotuj filiżankę świeżych lub suszonych płatków nagietka (do kąpieli), kubek herbaty z nagietka (do picia), szklankę soli Epsom (może być też zwykła sól morska), świecę i wodę. Napełnij wannę ciepłą wodą i dodaj do niej świeże lub suszone kwiaty nagietka. Zapal świecę. Połóż się wygodnie w wannie i włącz ulubioną muzykę. Wypij herbatę z nagietka, a następnie napij się wody. Powtarzaj zabieg w weekendy podczas malejącego księżyca.
Skutki uboczne nagietka
Nagietek nie jest zalecany do spożycia przez ludzi:
- z reakcjami alergicznymi na inne zioła, katarem siennym,
- dla osób uczulonych na preparaty z witaminą A,
- z niskim ciśnieniem krwi,
- kobiety w ciąży – niedozwolone.
Relaksująca kąpiel z nagietkiem zaadaptowana na podstawie Tess Whitehurst.
Zdjęcia poglądowe © Pixabay.