Kiedy myślimy o głogu, jednym z najczęstszych skojarzeń są prawdopodobnie krople nasercowe. Jednak głóg niesie o wiele więcej i bardziej zróżnicowanych korzyści. Jagody, liście i kwiaty głogu są wykorzystywane do celów wzmacniających i leczniczych. Wytwarza się z nich kapsułki, płynne ekstrakty lub nalewki, a także herbatę z głogu.
Jak rozpoznać głóg?
Głóg (łac. Crataegus) należy do rodziny różowatych (łac. Rosaceae). Jest rośliną pospolitą zarówno w ogrodach, jak i w środowisku naturalnym – na łąkach, w lasach, na poboczach dróg. Rodzaj ten obejmuje około 200 gatunków. Rośnie w Europie, Ameryce Północnej i Azji. W zależności od gatunku, głóg może dorastać do 3-5 m wysokości. Głóg zwykle przypomina drzewiasty krzew. Rośliny te wyróżniają się ostrymi kolcami pokrywającymi pędy.
Liście głogu są małe, przypominają nieco liście miłorzębu, ale są bardziej piłkowane. Kwitnie wiosną i wczesnym latem licznymi, białymi, pięciopłatkowymi kwiatami. Kwiaty mają niezbyt przyjemny zapach ze względu na obecność organicznego związku trimetyloaminy.
W zależności od gatunku, owoce głogu mogą być okrągłe, jajowate lub gruszkowate. Owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu. Dojrzałe owoce są czerwone, pomarańczowe lub żółte. Smakiem i konsystencją przypominają nieco owoce dzikiej róży. Nasiona w owocach są podobne do nasion jabłek i są lekko toksyczne ze względu na obecność kwasu cyjanowodorowego.
Surowiec leczniczy głogu: kiedy zbierać, jak przygotować?
Do produkcji leczniczych i wzmacniających herbat i wywarów wykorzystywane są liście, kwiaty i owoce głogu. Zioła mogą być zbierane i przygotowywane zarówno z głogu rosnącego w ogrodzie, jak i dziko rosnącego. W przypadku zbierania surowca z dzikiego głogu ważne jest, aby rósł jak najdalej od dróg i ulic.
- Liście głogu zbiera się przed kwitnieniem rośliny, w kwietniu lub na początku maja. To właśnie wtedy liście są najbardziej wartościowe. Jeżeli jednak nie udało się tego zrobić wiosną, liście można zebrać później.
- Kwiaty głogu zbiera się, gdy zaczynają kwitnąć, najlepiej w maju. Najlepiej jest zbierać kwiaty które dopiero zaczynają się otwierać.
- Owoce głogu należy zbierać, gdy dojrzeją – przeważnie w sierpniu lub wrześniu.
Zebrany surowiec leczniczy suszy się w ciepłym i suchym miejscu, chronionym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Owoce głogu można suszyć w taki sam sposób, jak inne owoce lub jagody, na przykład w specjalnej suszarce lub piekarniku. Można je również zamrozić, dzięki czemu będzie się mieć świeże owoce głogu przez całą zimę.
Zaleca się przechowywanie suszonego surowca głogu w worku papierowym lub z tkaniny naturalnej, w ciemnym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Powinien on zostać spożyty w ciągu dwóch lat.
Jeśli nie masz możliwości przygotowania surowca z głogu, możesz go kupić w aptekach, sklepach zielarskich lub innych wyspecjalizowanych punktach sprzedaży.
Właściwości zdrowotne głogu
W tradycyjnej medycynie wschodniej co najmniej od VII wieku jagody głogu są stosowane jako jedno z głównych ziół leczniczych . Od setek lat głóg stosowany jest w leczeniu trzech głównych dolegliwości: zaburzeń trawienia, chorób serca i wysokiego ciśnienia krwi.
Współczesna medycyna również uznaje wiele właściwości leczniczych głogu, ale jego wpływ na niektóre choroby jest nadal przedmiotem badań. Przyjmowanie herbaty z części głogu może nie tylko wzmocnić organizm, ale także zapobiegać i leczyć niebezpieczne choroby.
- Herbata z głogu jest bogata w przeciwutleniacze, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, mogących prowadzić do chorób przewlekłych, w tym raka. Przeciwutleniacze są również ważne dla wzmocnienia odporności.
- Herbata z głogu (i inne preparaty) jest stosowana jako naturalny środek zapobiegający i leczący choroby serca. Głóg może pomóc w dławicy piersiowej, łagodnej niewydolności serca i nadciśnieniu. Istnieją jednak sprzeczne informacje na temat wpływu głogu na osoby z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością serca. W tym stanie należy skonsultować się z lekarzem w sprawie stosowania głogu.
- Głóg ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Jagody głogu mają właściwości przeciwzapalne.
- Herbata z głogu jest stosowana w leczeniu zaburzeń trawiennych. Jest szczególnie polecana przy bólach żołądka. Owoce zawierają błonnik, który wspomaga trawienie, zmniejsza zaparcia i działa jak probiotyk.
- Wstępne wyniki badań sugerują, że głóg może działać uspokajająco. Ze względu na tę właściwość, herbata z głogu może być stosowana do łagodzenia objawów zaburzeń lękowych i depresji.
- Ponadto, herbata z głogu poprawia krążenie krwi i może spowalniać proces starzenia się skóry.
Przygotowanie herbaty z głogu
Zaparz 1-2 łyżeczki suszonych liści, kwiatów lub owoców głogu we wrzącej wodzie i parz przez 5-10 minut.
Im więcej surowca użyjesz lub im dłużej będziesz go parzyć, tym intensywniejsza będzie herbata. Przed wypiciem zaleca się rozcieńczenie przygotowanego mocnego koncentratu wodą.
Jeśli wolisz, możesz osłodzić herbatę miodem.
Aby herbata z głogu miała pozytywny wpływ na organizm, należy pić ją regularnie.
Herbata z owoców głogu
Smak herbaty z jagód głogu opisywany jest jako „przyjemnie pikantny”, ale może się on różnić w zależności od metody przygotowania i użytego surowca.
Herbata z jagód głogu jest częściej robiona z suszonych jagód. Herbata ze świeżych jagód ma zazwyczaj mniej wyrazisty smak.
Do przygotowania herbaty potrzebne będą:
- 2 łyżki suszonych jagód głogu,
- 2 szklanki przegotowanej wody.
Są dwie metody przygotowania herbaty z jagód głogu:
- Umieść suszone jagody głogu w naczyniu do parzenia herbaty. Zalej głóg przegotowaną, ostudzoną wodą, przykryj i pozostaw do zaparzenia, najlepiej na kilka godzin lub na całą noc. Przed piciem przecedź, podgrzej nieco i ciesz się pysznym napojem.
- Umieść suszone owoce głogu w garnku i zalej wodą. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez około 20 minut. Wyłącz ogień i odstaw wywar na kilka godzin. Przed piciem przecedź, podgrzej nieco i ciesz się pysznym napojem.
Mrożona herbata z głogu
Pewnie nie wiesz, że z głogu można także przygotować mrożoną herbatę? To cudownie orzeźwiający napój o wyjątkowym, pikantnym owocowym smaku! Herbata ta jest łatwa w przygotowaniu, dobrze gasi pragnienie i pasuje do każdego dania.
Do przygotowania herbaty potrzebne będą
- kilka łyżek suszonych owoców głogu (im więcej tym lepiej),
- cukier (do smaku),
- woda (tyle, ile planujesz zaparzyć herbaty).
Umieść suszone owoce głogu w średnim garnku i zalej wodą. Doprowadź wszystko do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez 45 minut. Gdy wywar nabierze intensywnego bursztynowego koloru, wyłącz ogień. Następnie dodaj cukier i mieszaj, aż się rozpuści. Pozostaw herbatę do całkowitego ostygnięcia. Dodaj kostki lodu do szklanek i przelej herbatę przez sitko. Jeśli herbata jest zbyt ostra, można dodać miodu.
Owoce głogu w diecie
Włączenie do diety owoców głogu lub produktów je zawierających może przynieść pozytywne korzyści zdrowotne:
- Świeże owoce głogu mają pikantny, lekko słodki smak. Mogą być świetną przekąską w podróży lub w pracy. Lepiej jednak nie jeść nasion głogu, ponieważ zawierają one glikozydy cyjanogenne, podobnie jak nasiona jabłek.
- Owoce głogu mogą być wykorzystywane do produkcji dżemów, konfitur i syropów, zarówno z samych owoców głogu, jak i w połączeniu z innymi owocami.
- Owoce głogu mogą być stosowane jako nadzienie do różnych wypieków.
- Owoce głogu mogą być dodawane do sosów, kasz, sałatek itp.
- Z owoców głogu można przygotować aromatyczny ocet do sałatek.
Herbata z głogu wzmacnia włosy
Naturalne substancje chemiczne (minerały, witaminy, przeciwutleniacze) zawarte w głogu mają pozytywny wpływ na zdrowie całego organizmu. Piękno zewnętrzne też nie jest wyjątkiem. Herbata z głogu może być skutecznym lekarstwem na wypadanie włosów. Wypróbowanie tego środka jest bardzo łatwe, a efekt może przerosnąć oczekiwania.
Przygotuj skoncentrowany napar z surowej herbaty z głogu (najlepiej z suszonych liści i/lub kwiatów). Herbatę stosowaną w tym celu można również wzbogacić o surowiec z tataraku, pokrzywy i łopianu. Natrzyj włosy chłodnym naparem herbacianym, owiń je ręcznikiem z naturalnej tkaniny i pozostaw na około 3 godziny. Następnie spłucz włosy.
Przy pierwszym użyciu trzymaj napar na włosach przykrytych ręcznikiem krócej i obserwuj, czy wywar nie wywoła niepożądanej reakcji. Jeśli poczujesz dyskomfort, natychmiast wypłucz włosy.
Skutki uboczne stosowania herbaty z głogu
Głóg jest uważany za bezpieczną roślinę. Efekty uboczne są rzadkie i w większości przypadków łagodne lub umiarkowane. Działania niepożądane mogą obejmować pocenie się, ból głowy, senność, silne bicie serca, łagodną wysypkę, niepokój i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Jednak w niektórych przypadkach stosowanie głogu może powodować poważniejsze problemy zdrowotne. Nie należy przyjmować głogu lub skonsultować się z lekarzem przed użyciem, jeśli:
- Jesteś w ciąży lub karmisz piersią.
- Masz alergię na rośliny z rodziny różowatych lub cierpisz na inne alergie.
- Przyjmujesz leki rozrzedzające krew.
- Cierpisz na umiarkowaną lub ciężką niewydolność serca i przyjmujesz leki z tego powodu.
- Masz arytmię serca.
Źródła:
https://www.healthline.com/nutrition/hawthorn-berry-benefits
https://healthiersteps.com/hawthorn-tea-benefits-that-will-improve-your-health/
https://www.healthygreensavvy.com/hawthorn-berry-tea-recipe/
https://thewoksoflife.com/hawthorn-iced-tea/
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=19&contentid=Hawthorn
https://realselfsufficiency.com/foraging-101-how-to-identify-and-harvest-hawthorn/
Zdjęcia poglądowe © Canva.