Rumianek pospolity jest powszechnie lubiany ze względu na swoje właściwości lecznicze
Rumianek pospolity (łac. Matricaria recutita), znany wszystkim rumianek, to jednoroczna roślina zielna, zwykle rozgałęziona, o pierzastych liściach i białych kwiatach. Rumianek rośnie na polach, poboczach dróg, w pobliżu domów. Kwitnie od maja do września, a do produkcji leków i herbat wykorzystuje się wyłącznie pozbawione szypułek, poziomo rozłożone kwiaty rumianku. Rumianek należy suszyć w dobrze wentylowanym pomieszczeniu z dala od bezpośredniego światła słonecznego po rozłożeniu cienką warstwą. Ważne jest również, aby nie przesuszyć kwiatów rumianku – muszą one pozostać zielonkawo-żółte, pachnące i gorzkie w smaku.
Korzystne właściwości herbaty rumiankowej
Dzięki zawartych w nich witaminom, olejkom eterycznym, substancjom gorzkim, kumarynom, cholinie, kwasowi salicylowemu, śluzom i innym substancjom, kwiaty rumianku mają bogate w właściwości lecznicze, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i regenerujące. Rumianek ma silne działanie lecznicze, nie ze względu na jego poszczególne składniki, ale dlatego, że wszystkie z nich działają synergistycznie, wzmacniając nawzajem swoje działanie. Rumianek jest stosowany w medycynie ludowej do leczenia różnych dolegliwości wewnętrznych i zewnętrznych:
- Herbata rumiankowa doskonale nadaje się do inhalacji przy przeziębieniach oraz do płukania gardła przy bólach gardła i stanach zapalnych jamy ustnej.
- Na dolegliwości trawienne i dwunastnicy: wzdęcia, biegunki, łagodzi skurcze jelit i ogranicza gromadzenie się gazów w jelitach. Nadaje się do leczenia chorób żołądka: wrzodów, refluksu, zapalenie żołądka.
- Rumianek jest popularnie nazywany naturalną aspiryną ze względu na jego zdolność do łagodzenia bólu stawów, reumatyzmu i innych bólów spowodowanych urazami i stanami zapalnymi. Pomaga przy bólach pleców, gorączce.
- Nadaje się do leczenia nowotworów złośliwych (zawiera flawonoid – apigeninę, która jest środkiem przeciwnowotworowym), zapalenia nerek i innych stanów zapalnych w organizmie.
- Pomaga przy bólach zębów i dziąseł: z zaparzonej herbaty weź namoczone kwiaty rumianku, rozgnieć je i umieść bezpośrednio na dziąśle.
- Nadaje się do leczenia zewnętrznych zmian skórnych, do wzmacniania włosów a także działa przeciwłupieżowo.
- Działa napotnie, jest odpowiedni w chorobach wątroby i działa pobudzająco na wydzielanie żółci.
- W przypadku obfitego pocenia się, można moczyć ręce i stopy w wywarze z rumianku.
- Można go stosować przed snem, ponieważ uspokaja i poprawia jakość snu.
Jak przygotować herbatę rumiankową
Dodaj 1 łyżeczkę suszonych kwiatów rumianku do standardowej wielkości kubka (250 ml) i zalej wrzącą wodą. Pozostaw do naciągnięcia i ostygnięcia na około 15 minut. Herbatę można doprawić miodem i/lub cytryną.
Herbata ta poprawia apetyt i układ trawienny.
W przypadku ostrych stanów zapalnych lub problemów trawiennych, przygotuj mocniejszą herbatę rumiankową, zaparzając jedną łyżkę kwiatów rumianku w kubku. Pij schłodzoną 2-3 razy dziennie.
Herbata rumiankowa dla niemowląt
Jeśli Twoje dziecko jest niespokojne, ma kolkę, wzdęcia lub ząbkuje, możesz wypróbować herbatkę rumiankową. Zalej łyżeczkę rumianku 100 ml wrzącej wody i odcedź po 5 minutach.
Dla dziecka w wieku 0-2 miesięcy rozcieńczyć w 10 ml wody 10 kropli herbaty i podawać 2-3 razy dziennie.
Niemowlętom w wieku 2-6 miesięcy można podawać nierozcieńczoną herbatę rumiankową w ilości 10-50 ml 2-3 razy dziennie, w zależności od wieku dziecka.
Herbata ta jest zalecana nie tylko przez zwolenników medycyny ludowej, ale także przez lekarzy jako łagodny środek leczniczy.
Rumianek – nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn
Herbata rumiankowa, choć nie jest zalecana dla kobiet w ciąży, jest bardzo dobra do rozluźnienia mięśni brzucha kobiety po porodzie. Doskonale nadaje się również do łagodzenia bólów menstruacyjnych.
Ponieważ rumianek zawiera przeciwutleniacz apogeninę, działa cuda w powstrzymywaniu wzrostu różnych nowotworów, w tym raka piersi i jajników, a w przypadku mężczyzn – raka prostaty.
Napar z rumianku – do włosów i płukanek
Kobiety, które chcą wzmocnić cebulki, aby włosy były miękkie i lśniące, płuczą włosy naparem z rumianku. Taki napar lekko zażółci włosy, a także wyeliminuje łupież.
Aby przygotować napar z rumianku na włosy, dodaj 2 łyżki kwiatów rumianku do kubka (250 ml) i zalej wrzącą wodą. Pozostaw do zaparzenia na co najmniej 15 minut, a następnie użyj naparu po ostygnięciu.
Napar ten nadaje się również do płukania jamy ustnej i gardła w przypadku bólu gardła lub uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej.
Okłady z rumianku: na ból, skórę twarzy i oczy
Okłady z rumianku są często stosowane nie tylko w celu zmniejszenia stanu zapalnego, ale także do dezynfekcji ran. Herbata rumiankowa jest bogata we flawonoidy, które przenikają przez powierzchnię skóry do jej głębszych warstw, zachowując w ten sposób młodzieńczy wygląd skóry. Okłady z rumianku nie tylko zapobiegają starzeniu się skóry, ale także leczą ją i zmniejszają podrażnienia. Są również odpowiednie na podrażnienia oczu, stany zapalne i łzawienie.
Wlej 1 litr wody do garnka i dodaj 5 łyżek suszonego rumianku. Zagotuj, a jeśli masz czas, możesz potrzymać na ogniu do 15 minut. Po zdjęciu z kuchenki pozostaw na 15 minut, a następnie odcedź. Zwilż gazę tym wywarem, wykręć ją, aby zapobiec kapaniu i nałóż na bolące miejsce lub skórę twarzy. Pozostaw na 15-20 minut lub dłużej, jeśli masz cierpliwość.
W przypadku okładów na oczy można przygotować mniejszą ilość wywaru. Zwilż bawełniane waciki lub po prostu kawałki waty i przyłóż do oczu na co najmniej 15-20 minut. Zabieg ten może być również chwilą wyciszenia i relaksu, aby złagodzić stres i napięcie, zwłaszcza jeśli położysz się i posłuchasz ulubionej muzyki. A jeśli czujesz zmęczenie, możesz wykorzystać ten czas i uciąć sobie drzemkę
Skutki uboczne picia herbaty rumiankowej
Herbaty rumiankowej powinny unikać osoby:
- uczulone na inne zioła lub cierpiące na katar sienny (a przynajmniej powinny stosować ją ostrożnie),
- przyjmujące leki rozrzedzające krew,
- przyjmujące inne leki: herbaty rumiankowej nie należy pić więcej niż 2 godziny przed lub co najmniej 2 godziny po przyjęciu leków, ponieważ herbata rumiankowa zaburza wchłanianie niektórych leków,
- kobiety w ciąży – podczas ciąży rumianek stymuluje skurcze macicy i może spowodować przedwczesny poród,
- zmęczone i prowadzące samochód, ponieważ herbata rumiankowa może powodować senność.
W przypadku poważnych zaburzeń żołądkowych, takich jak wrzody lub stany zapalne, herbatę rumiankową można pić kilka razy dziennie przez miesiąc, ale nigdy w nadmiarze. Herbatka powinna być stosowana w celach leczniczych, ale nie profilaktycznych – częste stosowanie herbatki rumiankowej zmniejsza jej skuteczność i może powodować skutki uboczne.
Zdjęcia poglądowe © Canva.