Skip to content

Szałwia – leczy choroby i poprawia urodę. Przepisy medycyny ludowej, które warto wypróbować

Szałwia

Szałwia to roślina o głębokich tradycjach w medycynie ludowej. Jej zalety i skuteczność w leczeniu chorób zostały udowodnione przez czas i nadal wykorzystywane w medycynie ludowej – historia szałwii jest naprawdę niezwykła. Spektrum działania szałwii jest szerokie, dlatego możliwości jej stosowania wykraczają daleko poza herbatę szałwiową. W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, jak skutecznie wykorzystać zalety szałwii. Być może odkryjesz coś nieoczekiwanego i odpowiedniego dla siebie?

Szałwia: krótki przewodnik botaniczny

Szałwia (łac. Salvia) to roślina pochodząca z regionu Morza Śródziemnego, która rozprzestrzeniła się w wielu zakątkach świata. Istnieje wiele różnych odmian tej rośliny. Botaniczna nazwa szałwii pochodzi od łacińskiego słowa „salvere”, oznaczającego „ratować” lub „leczyć”. Szałwia ma zatem korzystne właściwości dla ludzi, mającym szeroki zakres zastosowań w wielu dziedzinach życia. Niektóre rodzaje szałwii są częściej używane w kuchni, inne mają więcej właściwości leczniczych.

W Polsce mamy cztery rodzime gatunki szałwii, a kilka innych jest uprawianych. Szałwia lekarska (łac. Salvia officinalis) jest powszechnie stosowana do celów spożywczych i leczniczych. Jest to wieloletnia roślina zielna z rozgałęzioną, czterokanciastą, drewniejącą w dolnej części łodygą. Liście są ułożone naprzeciwlegle, owalne, podłużne, zielonkawo-szare. W dotyku przypominają szorstką tkankę. Kwitnie od końca maja do końca lipca, wytwarzając drobne, fioletowe kwiaty.

Szałwia

Można wykorzystać zarówno świeże, jak i suszone liście szałwii. Jeśli szałwia rośnie w ogrodzie, można przygotować surowiec z suszonych liści. A jeśli szałwia jest używana jako dekoracja na domowym parapecie, świeże liście można zbierać przez cały rok.

Skład odżywczy szałwii – chemiczny ładunek dla dobrego zdrowia

Łyżka szałwii zawiera 43 procent dziennego zalecanego spożycia witaminy K, jest także doskonałym źródłem błonnika, witaminy A, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, magnezu i manganu. Zawiera znacznie wyższe dawki witamin z grupy B, takich jak kwas foliowy, tiamina, pirydoksyna i ryboflawina, a także zdrowe ilości witaminy C, witaminy E, tiaminy i miedzi.

Ta pachnąca roślina zawiera również kwas kawowy, kwas chlorogenowy, kwas rozmarynowy i rutynę – związki chemiczne niezbędne dla dobrego zdrowia.

Ponieważ szałwia jest zwykle spożywana w niewielkich ilościach, dostarcza jedynie niewielkich ilości węglowodanów, kalorii i białka.

Szałwia

Nalewka z szałwii

Nalewki to prosty, skuteczny i łatwo dostępny sposób na maksymalne wykorzystanie ziół leczniczych. Alkohol stosowany w nalewkach ekstrahuje i zachowuje aktywne składniki ziół, zamieniając je w potężną miksturę leczniczą.

Nalewka z szałwii jest skuteczna w przypadku problemów trawiennych, utraty apetytu, bólu brzucha, wzdęć, biegunki i zgagi. Może być również stosowana do kontrolowania nadmiernego pocenia się, bólu menstruacyjnego, hiperlaktacji i objawów menopauzy.

Do przygotowania nalewki z szałwii potrzebne będą:

  • Kilka garści liści szałwii (najlepiej świeżych),
  • Alkohol o mocy 90,
  • Szczelne naczynie o pojemności 1 litra (np. słoik).

Umyj i całkowicie wysusz liście szałwii (najlepiej zostawić na noc). Rozkrusz suche liście szałwii i umieść je w naczyniu. Zalej alkoholem, szczelnie zakręć i odstaw w chłodne, ciemne miejsce na 2 tygodnie. Codziennie dobrze wstrząsaj słoikiem.

Po 2 tygodniach zdejmij pokrywkę i przykryj górną część słoika gazą. Odcedź zioła, przelewając zawartość do pojemnika z ciemnego szkła. Przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu. Nalewka może być używana przez okres do dwóch lat.

Zazwyczaj zalecana dawka to ¼ łyżeczki trzy razy dziennie. Nalewkę można po prostu połknąć lub wymieszać z sokiem, ciepłą wodą lub herbatą.

Szałwia

Syrop z szałwii na kaszel

Antybakteryjne właściwości szałwii są dokładnie tym, czego potrzebujesz, aby skutecznie walczyć z kaszlem. Podczas gdy kubek herbaty z szałwii może ukoić podrażnione i obolałe gardło, skutecznym lekarstwem na kaszel będzie syrop z szałwii. Do jego przygotowania potrzebne będą:

  • 2 czubate łyżeczki posiekanych świeżych liści szałwii,
  • 1 łyżka miodu,
  • 2 kubki wody,
  • Podobna ilość octu jabłkowego.

Włóż posiekane liście szałwii do rondla, zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Następnie zmniejsz ogień i gotuj na małym ogniu przez kolejne pół godziny. Przecedź wywar do miarki, dodaj mniej więcej taką samą ilość octu jabłkowego, dodaj miód i dobrze wymieszaj. Pozostaw mieszaninę do ostygnięcia, a następnie umieść ją w szczelnym pojemniku i przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu.

Pij jedną łyżeczkę syropu do trzech razy dziennie. Dzieciom podawaj ½ łyżeczki.

Szałwia

Szałwia może być prawdziwym odkryciem dla Twoich włosów

Stosowana jako płukanka, szałwia pomaga zapobiegać wypadaniu włosów i nadaje im zdrowy połysk. Wywar z szałwii nadaje się do płukania skóry głowy z łupieżem. Ten zdrowy produkt do pielęgnacji włosów można łatwo przygotować w domu:

Zalej 1 łyżeczkę suszonych lub 2 łyżeczki świeżych liści rozmarynu do wrzącej wody, przykryj i odstaw na około 10 minut. Przygotowanym naparem spłucz włosy. Dla zwiększenia skuteczności, do naparu można dodać kilka kropli olejku eterycznego z rozmarynu i szałwii. Zabieg ten można powtarzać dwa razy w tygodniu – wystarczy, aby zobaczyć rezultaty.

Mieszanka olejków eterycznych jest również dobrym sposobem na ograniczenie wypadania włosów i ich wzmocnienie: wymieszaj 3-4 krople olejku eterycznego z szałwii z kilkoma kroplami olejku eterycznego z mięty pieprzowej lub rozmarynu. Rozcieńcz tę mieszaninę 1 łyżką stołową oliwy z oliwek i wmasuj w skórę głowy dwa razy dziennie.

Szałwia

Szałwia – naturalny środek tonizujący kolor włosów

Liście szałwii zawierają pigmenty, które mogą naturalnie przyciemnić siwe włosy. Herbata z szałwii zawiera garbniki, substancje o właściwościach barwiących. Ten bezpieczny i trwały korektor koloru włosów można przygotować w domu. Spróbuj – to może być coś w sam raz dla Ciebie. 

Zalej 1 garść liści szałwii (świeżych lub suszonych) 0,5 litra wrzącej wody, przykryj i odstaw do ostygnięcia. Stosuj po umyciu włosów jako wcierkę. Po nałożeniu na włosy dobrze wmasuj w skórę głowy i włosy.

Szałwia

Korzyści z szałwii dla skóry tłustej i trądzikowej

Szałwia jest „super ziołem” w walce z wolnymi rodnikami. Dzięki tym właściwościom szałwia spowalnia procesy starzenia, stymuluje odnowę komórek skóry i skutecznie poprawia kondycję cery tłustej i trądzikowej. Skuteczne, lecznicze i upiększające produkty do pielęgnacji twarzy można przygotować w domu. Oto kilka domowych sposobów na cerę tłustą.

  • Tonik szałwiowy do codziennej pielęgnacji twarzy. Przygotuj wywar z liści szałwii: zagotuj liście z wodą, wyłącz ogień i pozostaw do ostygnięcia. Przelej wywar do wygodnego, zakręcanego pojemnika (np. butelki). Używaj tego wywaru jako toniku do codziennego oczyszczania skóry twarzy.
  • Maseczka z szałwii dla skóry tłustej. Wymieszaj 1 łyżkę posiekanych liści szałwii z 2 łyżkami naturalnego miodu i 1 startym jabłkiem. Mieszaj, aż powstanie gładka masa przypominająca pastę. Nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę i pozostaw na 20 minut. Zmyj letnią wodą, osusz skórę i nałóż krem nawilżający.

Źródła:
https://www.healthline.com/nutrition/sage#TOC_TITLE_HDR_11
https://www.britannica.com/plant/sage-plant
https://www.herbworld.com/learningherbs/sage.pdf
https://herbalismroots.com/sage-tincture-recipe/
https://www.ruralsprout.com/sage-leaves/
https://goodlivingisglam.com/blog/2016/7/31/part-i-how-to-use-everyday-herbs-for-your-skin-type

Zdjęcia poglądowe © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *